Hogyan vdekezznk a Linfluenza ellen a XXI.szzadban?
A linfluenza, vagyis a lovak influenzja is rgta ismert, vilgszerte elterjedt, vrus okozta, lzas tnetekkel, khgssel jr betegsg.
A linfluenza, vagyis a lovak influenzja is rgta ismert, vilgszerte elterjedt, vrus okozta, lzas tnetekkel, khgssel jr betegsg. nmagban nem jr slyos tnetekkel, viszonylag enyhe lefolys, de ha a beteg lovakat fizikai megterhelsnek teszik ki, tovbbi olyan slyos szvdmnyek alakulhatnak ki, amelyek az llat teljes htralev letre maradand krosodsokhoz (pl. kehessg) vezetnek. A krokoz vrus a kikhgtt vladkkal terjed, azonos lgtrben tartott lovakban, fleg hvs, nedves idben a betegsg egyszerre, hirtelen, „robbansszeren” jelentkezik. Minthogy vrus okozta betegsg, a krokozkat a szervezeten bell nem tudjuk elpuszttani, ezrt a gygykezels pihentetsre, a khgs csillaptsra szortkozik. Az esetleges baktriumok okozta szvdmnyek ellen antibiotikumos kezelssel lehet prblkozni.

Az elmlt nhny vben lovakban is kialakultak olyan influenza jrvnyok, melyek ellen a korbban kifejlesztett vakcink nem nyjtottak vdelmet. Az elmlt hsz vben lovakbl izollt vrustrzsek tbbsge (a 2002-2004 kztt Eurpa klnbz orszgaiban izollt sszesen 23 linfluenza vrus trzs mindegyike) a H3N8 csoportba tartozott, de ezeket a trzseket az eurzsiai illetve amerikai vonalakba lehetett sorolni, azonban mindkt vonal mindkt kontinensen egyarnt elfordul. Angliban 2003-ban kialakult egy jrvny, amelybl egy amerikai vonalhoz tartoz H3N8 trzset izolltak s amely az eurpai trzseket tartalmaz vakcinval immunizlt, rtkes verseny- s tenyszlovakat tart llomnyokban okozott influenzt. Olaszorszgba 2005-ben jutott el hasonl krokoz, szinte megismtelve az angliai eseteket.
A hatkony megelzs rdekben a nemzetkzi lovas szervezetek jabban a gyakoribb inaktivlt vakcinval vgzett oltsokat javasoljk. A jelentsebb vakcinagyrtk ugyan az elmlt vekben a megfelel trzseket beptettk oltanyagaikba, azonban tisztban vagyunk a legelterjedtebb vakcink felptskbl add korltozott hatkonysgval is. Ezek az oltanyagok ugyanis a vakcina trzseket ellt llapotban tartalmazzk s a legmodernebb, az immunrendszert is serkent vivanyagok ellenre is csak a szervezett immunrendszernek egyik rszt az gynevezett humorlis rendszert ksztetik vlaszra, elmarad a rendszer msik felnek, a sejtes immunrendszernek a serkentse. Ezt a rendszert inkbb az l, gyengtett vakcinatrzseket tartalmaz oltanyagok mozgstjk, azonban fleg influenzavrusok esetben (ne feledjk az influenza vrusok rendkvli vltozkonysgt) az lvrus tartalm vakcink biztonsgossgi kockzatot jelentenek.

Tovbbi lehetsg a biotechnolgiai kutatsok legjabb eredmnyeinek felhasznlsa, olyan oltanyagok kifejlesztse, amelyek kikszbli az l, gyengtett krokozkpessg influenzavrusok kockzatt, biztonsgosan, a sejtes s a humorlis immunrendszert egyarnt serkentve alaktja ki vdelmet. Az influenza vrusoknak a vdettsg kiprovoklsrt felels gnszakaszait a clllatra, jelen esetben a lra rtalmatlan mikroorganizmusba ltetik be s az ilyen mikroorganizmus bevitelekor egyttal az influenza elleni vdelem is kialakul. Ebbe a csoportba tartozik a Proteq Flu (linfluenza elleni) s a Proteq Flu-Te (linfluenza s tetanusz elleni) vakcina is. A Proteq Flu s Proteq Flu-Te vakcink influenza elleni vdhatsa gy alakul ki, hogy az influenza vrus hemagglutininjt kdol gnszakaszt kanrihiml vrusba ltetik be. Az ilyen kanrihiml vrus a l szervezetbe jutva az egyes sejtekben az emltetett gnszakaszt mg mkdteti, ezltal az immunrendszer sejtjeinek bemutatja ezt a hemagglutinint, beindtva a vdekez folyamatokat. Ugyanakkor maga az talaktott kanrihiml vrus a l szervezetben nem tud tllkpes formv sokszorozdni, ezltal nem kerl ki a krnyezetbe sem. A beoltott llat azonban vdettnek bizonyul a valdi influenza vrus fertzse ellen. Mindezt szmos ksrlet s a tbbves gyakorlati felhasznls tapasztalatai igazoltk. A biztonsgos s hatkony Proteq Flu-Te mr Magyarorszgon is rendelkezsnkre ll.
A vakcinzssal kapcsolatos krdsekben a kvetkez szmon fordulhat segtsghez:
Dr. Tth Attila 70/367-9711
Forrs: Hzillat.hu
|